Cała prawda o produktach light
Styczeń 2, 2018
0

Dziś w wersji „ lekkiej” można kupić prawie wszystko: czekoladę, majonez. Wątpliwości jednak cały czas budzi ich wpływ na zdrowie. Produkty w wersji light wymyślili Amerykanie. Założenie było proste: dzięki odtłuszczonym i pozbawionym cukru produktom będą chudnąć. Jednak jak się okazuje określenia na etykietach typu; light, slim, fit są często nadużywane przez producentów. Zgodnie z przepisami w krajach Unii Europejskiej za takie uważa się te, które w 100 mg mają poniżej 20 kcal, a w przypadku jedzenia ( jogurty, margaryny, pieczywo) w 100 g nie może być więcej niż 40 kcal. Niskokaloryczne stają się gdy zamiast cukru doda się do nich jeden lub kilka słodzików: aspartam, ksylitol lub np. sacharynę) albo usunie z nich tłuszcz. Przy czym zwykle zastępuje się go jakimś zamiennikiem. Takimi wypełniaczami są: błonnik, inulina, celuloza czy syntetyczne substancje (olestra, salatrim).

Odchudzanie, a produkty light

Z badań wynika, że 9 na 10 kobiet choć raz próbowało się odchudzać. Decyzję o pozbyciu się zbędnych kilogramów podejmujemy łatwo: wystarczy artykuł w kolorowej prasie, czy rada koleżanki. Problem tylko w tym, że nielicznym udaje się wytrwać do końca i naprawdę schudnąć. Najczęściej wyrzeczenia jakie niesie za sobą odchudzanie  czyli zero słodyczy; kawa bez cukru, ciastka typu light, sosy typu light sprawiają, że nie dajemy rady wytrwać. Nasz organizm domaga się o porcje słodkiego i „łamiemy się’’. Owszem zamienniki są jak cukier brzozowy, który można zakupić tutaj, czy aspartam ale trzeba po nie sięgać ostrożnie, nie przekraczajmy zaleconych dawek na dzień. Pamiętajmy też, że nie chudniemy od samego spożywania produktów light ale od tego ,że spożywamy mniej kaloryczne potrawy i napoje. Nie pochłaniajmy bez umiaru produktów light, bo to też nie przyniesie nam oczekiwanego efektu. Podstawą jest samokontrola i opanowanie.

Sacharyna?

To jeden z najstarszych słodzików. Już w czasie wojny słodzono nim herbatę. Jest 500 razy słodszy od cukru. W 1977 roku po badaniach na substancji wycofano ją z obiegu, podobno miała mieć działanie rakotwórcze. Jednak ostatecznie po 2000 roku przywrócono ją do łask i jest dodatkiem w produktach typu light.

Zdrowy rozsądek i zachowanie granic jest podstawą we wszystkich działaniach. Dla zdrowia i dla figury.